Dijital Eksiklik Nedeniyle İş Kaybetme Korkusu

ÇALIŞANLARIN %26’SI DİJİTAL BECERİ EKSİKLİĞİ NEDENİYLE İŞİNİ KAYBETMEKTEN KORKUYOR

Dijitalleşme kavramı üzerine düşünecek olursak günümüz dünyasında hepimizin aklına aynı şeyler geliyor olur. Peki bundan on sene öncesine gidersek hala aynı şeyler aklımıza geliyor olur muydu? Evet sizlerin de ‘’şu an içinde bulunduğumuz dünyayı tahmin etmemiz imkansızdı’’ dediğinizi duyar gibiyim. Sizce bunun en büyük nedenlerinden biri nedir? Özellikle bilgisayar ve internetin hayatımıza dahil olmasıyla birlikte bazı şeyler tahminimizden çok daha hızlı ilerlemeye başladı fakat bu ilerleme henüz toplumun çoğu tarafından kabul görmüş bir seviyede değildi. Peki üç sene öncesine gidecek olursak bunu en çok tetikleyen şey ne oldu? Evet tabii ki de o şey bir günde hayatlarımızı değiştiren pandemi dönemiydi.

Dijitalleşme kavramı pandemi öncesi dönemde belki çok da önemsenmeyen bir kavramken şu anda özellikle de iş hayatında olan herkes için hayati öneme sahip olan bir kavrama dönüştü. Bunun en büyük sebebi de teknolojinin artık günden güne değişen bir hızla gelişmesi ve işlerimizin çoğunu hiç evden çıkmamıza bile gerek kalmadan bilgisayar ve internet üzerinden yapabiliyor olmamız. Pandemi ile ani ve beklenmedik bir şekilde değişen çalışma şekillerimiz kimilerimiz için oldukça olumlu sonuçlar doğursa da özellikle dijital becerileri yeterli seviyede olmayan çalışanlar için ise kendilerini güvensiz ve yetersiz hissettikleri bir ortamda çalışmak zorunda bırakılmış hissiyatı yaşamalarına ve işlerini kaybetmekten korkmalarına sebep oldu.

Bu adapte olması zaman alan bir süreç olarak karşımıza çıksa da üzerinden azımsanmayacak bir süre geçmiş olmasına rağmen Kaspersky’ın dijital beceri konusunda çalışanların kendilerine ne kadar güvendiği ile ilgili olarak yapmış olduğu anket aslında hala bu konuda istenilen seviyelere ulaşmış olmadığımızı gözler önüne seriyor.

Kaspersky anketine göre, Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’daki çalışanların %66’sı bilgisayar ve diğer dijital ekipmanlarla çalışırken dijital becerilerin eksikliğini hissediyor. Türkiye’de çalışanların %25’i BT yetkinliklerinin eksikliği nedeniyle işlerini kaybetmekten korkuyor. Bazıları bunun önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşebileceğine inanırken (%15), diğerleri bunun daha uzun sürede gerçekleşebileceğini düşünüyor (%10). Türkiye’deki katılımcıların sadece %24’ü yetersiz BT bilgisi nedeniyle işini kaybetme riski altında olmadığından emin olduğunu söylüyor.

Önümüzdeki 5 yıl içinde dijital beceri eksikliği nedeniyle işini kaybetme olasılığının en yüksek olduğunu düşünenler arasında bölüm başkanları ve üst düzey yöneticiler yer alıyor. Sürekli kendini eğitme ve trendlerin bir adım önünde olma ihtiyacı konusunda en temkinli olanlar da yine bu grup.

Kaspersky uzmanları, çalışanlarımızın dijital becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmamız için şunları öneriyor:

  • İş için en çok hangi dijital becerilere ihtiyaç duyulduğunu anlamak ve çalışanlarını eğitmek için düzenli kontroller yapın.
  • Çalışanların becerilerini geliştirebilmeleri için dijital okuryazarlık kursları ve eğitimleri düzenleyin.
  • Çalışanların kimlik avı, dolandırıcılık, fidye yazılımı saldırıları gibi yaygın siber tehditleri ve bunları nasıl tanıyıp önleyeceklerini bildiklerinden emin olun.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Dijital becerilerimizi günümüz koşullarınca geliştirmeye devam etmezsek 10 yıl sonra bilgisayarlar ve robotlar işlerimizi elimizden alabilir mi dersiniz? 🙂

Kaynakça: 

https://www.kaspersky.com.tr/about/press-releases/2023_turkiyedeki-calisanlarin-26si-dijital-beceri-eksikligi-nedeniyle-isini-kaybetmekten-korkuyor

Bu Yazıyı Paylaşın