MERHABA BEN KARİYER YASTIKLAMA

Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir kavram daha girmesin. Artık öyle bir çağda yaşıyoruz ki her geçen gün hayatımıza giren yenilikler bizleri şaşırtmıyor aksine heyecanlandırıyor. Ardı arkası kesilmeyen teknolojik gelişmeler, değişen ve gelişen koşullar, trendler, sosyoekonomik faaliyetler hayatlarımıza her yeni günde yeni dokunuşlar yapıyor.

Bundan belki de on sene öncesinde hiç ayak uyduramayacağımızı düşündüğümüz pek çok kavram şu anda hem kariyerimize hem de sosyal hayatımıza yön veriyor durumda.

Bunu başlatan en büyük kıvılcım ise tabii ki de hepimizin hayatlarını bir şekilde değiştiren pandemi dönemi oldu diyebiliriz.

İş dünyası pandemi dönemi ile ani ve öngörülemez bir değişim sürecine girmeye mecbur kaldı ve bizleri de bu değişime ayak uydurmaya mecbur bıraktı desek yalan olmaz. Bunun etkilerine baktığımızda kimi sektörler ve çalışanlar için umulmadık seviyede güzel sonuçlara yol açarken kimileri için ise son derece yıkıcı etkiler beraberinde getirdi diyebiliriz.

Yaşam şartlarımızda bu şekilde ani dönüşümler yaşamamıza neden olan sosyoekonomik ve sosyokültürel değişimler, artan ekonomik belirsizlikler pek çok çalışanın kariyer hayatlarında da gelecek kaygısı yaşamalarına sebebiyet vermeye başladı.

Ve kariyer yastıklama işte tam da bu noktada ortaya çıkmış bir kavram olarak hayatımıza girdi.

Peki nedir bu Kariyer Yastıklama?

Kariyer yastıklama; çalışma hayatında kişilerin zorlukları ve belirsizlikleri önceden tahmin etme, herhangi bir tehlike yaşama ihtimaline karşı tedbir alma ve yedek plan oluşturma stratejisidir diyebiliriz. Bir nevi çalışanların kariyerlerinde önlerini net olarak göremedikleri durumlara karşı kendileri olabilecek kötü senaryolardan koruma stratejisi olarak da düşünebiliriz.

Günümüz ekonomik belirsizlikleri, çalışma hayatı koşul ve şartlarındaki değişimler, ard arda gelen toplu işten çıkarmalar ve çalışanların iş hayatlarındaki tek önceliklerinin artık maaş olmaması gibi kavramları düşündüğümüzde aslında bu kavram çalışanlar için kendilerini korumaya aldıkları bir yedek plan olarak da görülebilir. 

Kısacası eğer bir çalışan kariyeri konusunda böyle bir stratejiye gidiyorsa, bu genellikle mevcut işlerinden ayrılmaya gitmek değil, bir sonraki kariyer hamlesini planlaması anlamına geliyor diyebiliriz.

Burada çalışanlar mevcut pozisyonlarından ne kadar memnun olsalar bile aniden değişebilecek durumlara karşı aktif bir iş arama süreci olarak görülmese de gelen fırsatları değerlendirmeyi ve belirli aralıklarla iş ilanlarına göz atarak daha iyi iş fırsatını kaçırmamayı gündemlerinde tutmayı tercih ediyorlar ya da kendilerine çalıştıkları alandan çok daha farklı beceriler yaratarak tek bir işe bağlı kalmadan farklı becerilere sahip olmanın katma değerinden yararlanmayı hedefliyorlar.

LinkedIn Workplace Index tarafından yapılan anket araştırmaları bize açıkça gösteriyor ki; Her beş kişiden biri daha uzun saatler çalışmayı göze alarak ek bir işe girmeyi planlıyor ve katılımcıların yüzde 15’i ise yeni bir işte daha istikrarlı bir şekilde çalışmayı düşünüyor. Bu eğilimin özellikle Z Kuşağı çalışanları arasında belirginlik gösterdiği de araştırmalarda açıkça yer alıyor.

Bu şekilde yeni bir kavram olarak karşımıza çıkan Kariyer Yastıklama, Z kuşağının iş dünyasında kendisine daha büyük bir pay edindiği önümüzdeki süreçlerde daha uzun bir süre boyunca karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Bu Yazıyı Paylaşın