Türkiye Evden Çalışmayı Sevdi mi

Türkiye Evden Çalışmayı Sevdi mi

Türkiye Evden Çalışmayı Sevdi mi?

Baby Boomer X, Y, Z ve Alfa Kuşaklarında çatışmalar devam ediyorken birde başımıza evden çalışma yöntemi çıktı.

Öncelikle şu sorunun cevabını vermek gerekir. Uzaktan çalışmanın tanımı nedir? Evden çalışma, mobil iş uzaktan çalışma ve esnek bir iş yeri bir istihdam düzenlenmesidir. Çalışanlar ofis, antrepo veya mağaza gibi merkezi bir iş yerine gelgit yapmaz. Çalışma saatleri özgürdür.

Son cümleye kadar her şey anlaşılabilir. Peki son cümlede bahsi geçen çalışma saatleri özgürdür ülkemizde ne şekilde anlatılıyor. Tercümesi tam olarak esnek çalışma saati yani sabah kalktığı gibi işin başına geçip, gece yatana kadar çalışma özgürlüğü diyebiliriz.

Türkiye’de pandemi sebebiyle evden çalışma yöntemine hızlıca geçmek durumunda kaldı. Great Place to Work tarafından düzenlenen ‘’Care in Action COVID-19’’ araştırmasına 24 şirketten 8609 çalışan katıldı.

Araştırmalara göre çalışanların %57’lik bölümü pandemiyle birlikte evden çalışmaya geçtiklerini belirtirken %10’luk bölümü pandemi öncesinde de evden çalıştıklarını belirtti. Katılımcı çalışanların %57’si ile birlikte her 3 çalışandan 2 sinin bu süreçte evden çalıştığı sonucu görmekteyiz. Araştırmada göze çarpan bir soruda şu; Çalışanlar iş yüklerinin ne derece değiştiğini düşünüyor? Her beş çalışandan biri pandemi sürecinde iş yükünün çok fazla arttığını belirtiyor. Çalışanların %35 i iş yükünün normalden biraz daha fazla olduğunu söylerken sadece %9 u azaldığı görüşünde.

Evden Çalışmanın Olumlu Yanları

·       Yolda vakit kaybetmekten kurtulma; büyükşehirlerde çalışanların saatlerce süren trafik sıkıntısının ortadan kalması.

·       İş kıyafeti ve kuaför; her gün ne giyeceğini düşünmemek. Özellikle kadın çalışanların birbirleriyle vermiş oldukları kıyafet savaşlarına son vermelerinin yanı sıra kuaföre ekstra masraflarının en aza indirgenmesi.

·       Sakin çalışma ortamı; bu konuda önemli kıstaslar var. Çekirdek aile ve site yaşam gibi.

·       Sınırlı saatlerde çalışma; çalışanlarının boş zamanlarında ailelerine ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırma ve evdeki sorumlulukları daha fazla olan kişilerin boş zamanlarının kalması.

 

Evden Çalışmanın Olumsuz Yanları

·       Dikkat dağınıklığı; belirli bir çalışma rutini oluşturamama, sosyal medyada vakit geçirmek, evdeki işlere yönelme gibi birçok farklı dikkat dağıtıcı unsurun iş yapmanıza engel olabilir.

·       İletişim ve geri bildirim; çalışma arkadaşlarınızla şeffaf ve sağlıklı iletişim kuramama, çalışma saati farklılıkları ve teknik sorunlarda telefon ya da bilgisayar aracılığıyla çözüm bulmakta zorlanma.

·       Esnek çalışma saati; günaydın maili ile işe başlayıp, iyi geceler maili ile işin sona ermesi.

·       Zaman Yönetimi: günün başında yapacağınız işleri listeleyerek günlük çalışma çizelgenizi hazırlamak ve söz konusu çizelgeye bağlı kalarak verimliliğinizi arttırmak. Aynı zamanda Pomodoro Tekniğini uygulayarak kendinize küçük molalar oluşturabilirsiniz.

Her ne kadar çalışanlardan bahsediyor olsak ta yöneticilerinde çalışan olduğu gerçeğini unutmamız gerekiyor. 

İngiltere’de LSE tarafından yapılan bir araştırmaya göre; yöneticiyle paylaşım, etkileşim çok daha az olduğu için çalışanlar, mesleki gelişimlerinde duraksama olduğunu düşünüyor. Bu da çalışanların yöneticilerine ve işlerine olan bağlılığını azaltıyor ve verim düşüyor.

Konu başlığında yer alan ‘’ Türkiye Evden Çalışmayı Sevdi mi?’’ sorusunun cevabını vermek gerekirse; her ne kadar hazırlıksız yakalanmış olsak ta yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye Evden Çalışmayı Sevdi.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle,

Bilge Kaan KİREN