Kısa Çalışma Uzatma Kapsamında Alınan Sorular ve Cevapları

Kısa Çalışma Uzatma Kapsamında Alınan Sorular ve Cevapları

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Bir süredir uygulamada olan KÇÖ düzenlemesi, işveren ve işçilerin gündeminde yer alıyor. Korona virüsü nedeniyle, istihdamı koruma amacıyla ödenen kısa çalışma ödeneğinde sürenin uzatılması ile birlikte akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesi adına hazırlanan çalışmaya ulaşmak için tıklayınız.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SON DURUM

Kısa çalışma ödeneği ve fesih kısıtı 2 ay daha uzatıldı. Kısa çalışma ödeneği ile işten çıkarma yasağının süresini 2 ay daha uzatan Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete' de yayımlandı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararları, Resmi Gazete' de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kısa çalışma ödeneğinin süre uzatımına ilişkin karara göre, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23. maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip korona virüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 30 Haziran 2020'ye kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 30 Haziran 2020 tarihli 2915 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 2 ay daha uzatıldı.

KÇÖ İLE İLGİLİ SORU-CEVAPLARIN YER ALDIĞI İŞKUR DOSYASI İÇİN TIKLAYINIZ!